Jaydev Unadkat sa snaží začiatkom nervózneho trinásťročného obdobia pretočiť späť na začiatok augusta a dolu kľukatým jazdným pruhom cez zalesnený les uprostred novopostaveného dreveného hangáru pár kilometrov od diaľnice A3. starý plavec na ľavej ruke, ako prestať ťahať svoj vlasec smerom dole z pahýľa nohy, zdvihnutím svojej prednej ruky o niečo vyššie. Nezabudnuteľné leto: správy o kriketovej sezóne 2019 Prečítajte si viac

„Predné rameno je váš radar ”, Hovorí Unadkat a nabáda svojho zverenca, aby to skúsil práve teraz pred asi 30 kamarátmi z akadémie, plus zostavenými trénermi, kamerovým štábom a strážnou silou na balkóne.

Nervózne vyzerajúci námorník hryzie svoje ret, vbehne, zdvihne prednú ruku a uspokojivým cinknutím odštartuje pahýľ zo svojej štrbiny, len aby zakryl nával slastnej úľavy, keď kráča dolu, aby získal loptu.

Tréneri prikývnu.Tréningové kliešte ďalej. Unadkat, ktorý hral testovací kriket za Indiu a bol najdrahším indickým hráčom minuloročnej aukcie indickej Premier League, sa venuje niektorým ďalším tempom bowlingu. A jedinou skutočne záhadnou vecou na čomkoľvek z toho je skutočnosť, že všetci prítomní majú na sebe žiarivo ružovú košeľu Rajasthan Royals z Jaipuru.

Royals sa vždy umiestňovali ako centrum anglických záujmov IPL. Od začiatku sa táto najbohatšia franchisingová franchisingová skupina kropila anglickými hráčmi, od skorých adoptovaných Dimitriho Mascherenasa a Michaela Lumba po súčasnú vrstvu A-zoznamu Bena Stokesa, Jofru Archera a Josa Buttlera. </P >

Akadémia je niečo nové.Nasledujúci víkend budú tieto juniorské Royals hrať v Hampshire do 15 rokov na ihrisku Ageas Bowl, ktoré je súčasťou stále silnejúceho kola kraja a turné. Aj Unadkat je tu s vážnymi záležitosťami, školením, na ktorom ho čaká práca s bowlingovým guru a konzultantom Royals Steffanom Jonesom.

Spolumajiteľ Manoj Badale je o tom všetkom príjemne otvorený. Cieľom Royals v Anglicku nie je iba budovanie značky (ako to už býva mimo tradícií anglického športu so skutočnou hrdosťou na ich športové značky).Je to vytvorenie konkrétnej kriketovej prítomnosti, podpora snahy o priamej ceste od anglických miestnych obyvateľov k najviac kriketovému pódiu kriketu.

„Samozrejme, že by sme to boli radi,“ hovorí Badale . „Budeme tiež radi, ak akadémia bude pokračovať v rozbiehaní hráčov na okresnom okruhu, ktorí sa potom stanú anglickými hviezdami budúcnosti.“

Znie to fantasticky? Niekoľko týždňov po zápase v Hampshire Sid Lahiri, ortuťový šéf britskej akadémie Royals, stále hovorí o strele, ktorú zahral jeden mimoriadne talentovaný 13-ročný mladík vo farbách Royals – odrazená rampa, odrazená štvorka mimo úvodný bowler – zdá sa, že to naznačuje, že oblohou môže byť skutočne hranica.

„Na sto percent je to konečný sen ísť hrať za Rajasthan Royals,“ hovorí Lahiri. “Som si istý, že sa to stane.” Talentová skupina je tu.Ak sa pozriete na anglické deti, ktoré trénujeme, bol by som prekvapený, keby sme o pár rokov nevideli aspoň jedno z nich vo farbách Rajasthan Royals. “ Facebook Twitter Pinterest Shane Warne dohliada na čisté zasadnutie v Cobhame. Fotografia: Luke Walker / Getty Images pre Radžastan Royals.

Lahiri je sama o sebe fascinujúcou osobnosťou. Do Anglicka prišiel v roku 2003, aby si vzal trénerské odznaky na konci mierne frustrujúcich ciest po domácej scéne v Indii. “Nikoho som nepoznal, nemal som potuchy, nikto nevedel, kto som.” Začal som s jedným chlapcom. Nič som nemal.Len my v parku. “

Nakoniec strávil čas hraním v Stoke D’Abernon, vyučovaním kriketu v škole Parkside a štedrým darčekom od jedného veľmi vďačného a veľmi bohatého rodiča – Lahiri kúpil štyri bowlingové automaty peniaze – viedli k vytvoreniu Hviezdnej kriketovej akadémie. Vtom sa dverami dovnútra rozkvitol kvet mladého talentu Surrey.Lahiri trénoval Ollie Pope od siedmich rokov („aj vtedy jeho schopnosť učiť sa bola ohromujúca“), ako aj Ryana Patela, Amira Virdiho a ďalších.

V roku 2019 bolo zavedené jeho pôsobenie v Reeds School. až do britskej akadémie Rajasthan Royals, zväzok, ktorý má korene v dlhoročnom vzťahu Lahiriho so Zubinom Bharuchom, ktorý je teraz vedúcim kriketu Royals. Bolo toto kriketové najlepšie leto vôbec? – The Spin Podcast Prečítajte si viac

Ak stále existuje ovzdušie dvojitej úvahy o tomto všetkom, zmysel pre pramicu, podnikateľský hazard, stojí za to pamätať, že IPL je samo o sebe prvkom, aj keď tá, ktorá sa od začiatku stala deviatou najsledovanejšou ligou svetového športu.

Prečo Rajasthan Royals otvorili akadémiu v Anglicku?Z rovnakého dôvodu majú Barcelona, ​​Real Madrid a Manchester United akadémie v každom významnom športovom štáte na svete, ktorí prekonávajú kultúrny výstup futbalového parného bicykla.

Ako hovorí Badale: „Veľká Británia nás priťahovala ako trh kvôli našej existujúcej fanúšikovskej základni tu, našim trom anglickým hviezdam [Ben, Jofra a Jos] a skutočnosti, že v tejto krajine máme hlbokú sieť. “ Bude to pokušenie pokrčiť ramenami, naučiť sa návrhom, ktorý by mohol mať Royals naštvaný v anglickej kriketovej kultúre.

Ale potom má anglický kriket históriu, keď chýba horná hranica s Indiou, Twenty20 a posúvanie tektonických dosiek. Či sa vám to páči alebo nie, IPL je expanzívna sila. Musí rásť, musí natiahnuť chápadlá. Franšízový systém to ponúka.Franšíza, na rozdiel od krajiny, sa dá predať a môže byť označená ako značka bez ohľadu na to, či sa jedná o Real Madrid alebo Dallas Cowboys.

Už sa hovorilo o tom, že franšízy IPL sa budú rozširovať prostredníctvom fúzií a akvizícií. do líg iných krajín. Rajasthan Royals vstupujú na stovku: nestane sa to v žiadnej verzii budúcnosti, ktorá by nezahŕňala kriketovú verejnú pochodovú akciu na ústredie ECB, ktorá by oháňala vidly a zapálené fakle.

Zatiaľ sa IPL uspokojí s rečami o fanúšikovských parkoch, s expanzívnou stratégiou vysielania (v Veľkej Británii za posledné dva roky výrazne vzrástla) a so semenami zasadenými do najhlbšieho Surrey.

Niečo tu vyrastie. Môže to byť tranža rýchlo sledovaných hráčov IPL narodených v Anglicku.Alebo jednoducho pocit, že divoký, agresívny podnikateľský duch veľkého športu, so všetkými vedľajšími škodami a brutálnou modernosťou, môže byť iba spôsobom, ako túto starú letnú hru obohatenú pavučinou ľubovoľným smerom nájsť. náš týždenný e-mailový kriket.